رزین کالیفون:این مواد ترکیبات آلی مصنوعی و یا طبیعی می باشند که ویسکوزیته بالایی دارند نوع طبیعی این مواد شفاف است و قابلیت اشتعال زایی زیادی دارند و دارای رنگی ما بین زرد تا قهوه ای می باشند و در آب نامحلول هستن تنها تفاوت نوع مصنوعی با نوع طبیعی آن ها از نظر خواص شیمیایی و طریقه ی ساختشان می باشد کاربرد عمده ی آن در تهیه انواع رنگ ها،ساخت پلاستیک،ساخت لوازم تزئینی و در صنایع لاستیک به عنوان یک عامل نرم کننده برای ایجاد لاستیک نرم و آسان برای سایش،باعث میشود عامل پرکننده به راحتی پراکنده شود، می باشد و بطور عمده بیشتر کشور های اندونزی،جنوب چین،برزیل،بخش شمالی ویتنام تولید کنندگان رزین گام هستند

رزین GA120:این نوع رزین یک رزین نفتی معطر است و با رزین سنتزی،مانند رزین آلکیل و فنولیک و غیره در محلول های مختلف سازگار ست این ماده خواص پوشش را در خشک کردن،آب و مقاومت شیمیایی در کاربرد های رنگ بهبود می بخشد به طور معمول برای جوهر چاچ نیز مناسب است.و در صنایع کشتی سازی،صنعت رنگ و چسب سازی و مبلمان سازی کاربرد دارد

کومارون رزین:این رزین ها از قطران زغال سنگ مشتق می شوند و اساسا پلیمر های سنگین از ترکیبات کمپلکس حلقوی و متراکم کومارون و ایندن هستند کاملا خنثی بوده و در نتیجه برای رنگ های سطوح آلومینیومی ایده آل هستند این ماده در برابر عوامل خورنده نظیر آب نمک،اسید های رقیق و آب مقاوم هستند اما ثبات رنگی ضعیفی دارند و خواص خشک شوندگی و جلای نسبتا خوبی دارند. و در صنایع لاستیک به عنوان نرم کنده و در ساخت تایر و لوله های رابری کاربرد دارد.

 

اسید استاریک: استئاریک اسید یک اسید چرب اشباع با یک زنجیر 18 کربنی است که در طبقه بندی آیوپاک با نام اکتادکانوئیک اسید نامگذاری شده است. این اسید بصورت جامد مومی شکل و با فرمول شیمیایی C17H35CO2H است. تنوع گریدهای اسید استئاریک به میزان ید و میزان استئاریک (C18%) مرتبط است.

این نوع اسید علاوه بر کاربردهایی چون ساخت شمع، مکمل های غذایی، مواد آرایشی، منسوجات، پوشش های معدنی، مستربچ ها و … برای نرم کردن لاستیک بسیار مفید و سودمند است. اسید استئاریک رابر گرید دارای پایه گیاهی، روغنهای شیمیایی قابل تجدیدپذیر (از روغن پالم) و گلیسیرین می باشد و به دلیل چربی قابل تجدیدپذیر بطور وسیعی در فرآیندهای تولیدی بسیاری از محصولات به عنوان فعال کننده، عامل پخش مواد پخت، نرم کننده و روان کننده در فرآیند آمیزه کاری لاستیک و همچنین به عنوان یک نرم کننده و عامل کاهش دهنده ویسکوزیته در فرآیند PVC بکار می رود.

 

اکسید روی: روی اکسید یا اکسید روی (به انگلیسی: ZINC OXIDE) که در کتاب‌های کهن توتیا نامیده می‌شود، ترکیب غیر آلی با فرمول ZnO و به شکل پودری سفید رنگ و غیرمحلول در آب است. از مهمترین خصوصیات اکسید روی می توان به قدرت پوشش دهی و چسبندگی بالا، عایق حرارتی و الکتریکی، مقاومت در برابر اشعه و فعال کننده آنزیم های انسانی و حیوانی نام برد.

کاربرد اکسید روی در صنایع :

لعاب سازی و صنایع کاشی و سرامیک و چینی بهداشتی ( براقیت بالا ، گدازآوری و پوشش دهندگی )

لاستیک سازی ( معمولترین و به صرفه ترین فعال کننده که باعث کاهش زمان پخت نیز می شود. )

مکمل سازی دام و طیور ( فعال کننده آنزیم های دام و طیور)

ساخت چرم مصنوعی و گرانول EVA،ساخت مواد آرایشی و بهداشتی،رنگ سازی،لنت سازی،کود سازی،

 

گوگرد پودری: گوگرد یا سولفور با نماد شیمیایی S عدد اتمی 16 نام یک عنصر شیمیایی است. گوگرد یک نافلز بدبو، بدمزه و چند ظرفیتی است که بیشتر به شکل بلورهای زرد رنگ موجود در کانی‌های سولفید و سولفات شناخته شده‌است. گوگرد عنصری مهم برای همه موجودات زنده‌است برای نمونه می‌توان به حضور گوگرد در ساختار اسید آمینوها و پروتئین‌ها اشاره کرد. این عنصر به صورت اولیه در کودها استفاده می‌شود؛ ولی به صورت گسترده‌تر در باروت، ملیّن‌ها، کبریت‌ها و حشره‌کش‌ها نیز به کار گرفته می‌شود.

مهم ترین فرآیند صنعتی در لاستیک سازی، ولکانیزاسیون گوگرد یا Sulfur Vulcanization است. ولکانیزاسیون به فرآیند صنعتی اطلاق می شود که طی آن، سولفور به همراه مواد اولیه ساخت لاستیک در دمای فوق العاده بالا حرارت داده می شوند. این فرآیندها جزو واکنش های شیمیایی دسته بندی می شوند. در ولکانیزاسیون، لاستیک طبیعی یا پلیمرهای مرتبط در اثر حرارت دهی در دمای بالا با ماده گوگرد ، به مواد بادوام تبدیل می شوند.مکانیسم این فرآیند، نقش گوگرد در لاستیک سازی را به طور کامل توجیه می کند. سولفور، پیوندهای متقاطع را به صورت پل بین قسمت های مختلف زنجیره پلیمری برقرار می سازد؛ به این ترتیب، نتیجه این برهمکنش ها، افزایش دوام و ثبات محصول نهایی است که منجر به ایجاد خواص فیزیکی و الکتریکی در ماده می گردد. این محصولات دقیقاً همان لاستیک هایی هستند که برای کاربردهای مختلف به بازار ارائه می شوند

طیف گسترده ای از لاستیک ها توسط فرآیند ولکانیزاسیون گوگرد ساخته می شوند؛ تایرها، قطعات کفش، شیلنگ، تسمه نقاله و … نمونه هایی از این لاستیک ها هستند.پلیمرهایی که معمولاً در فرآیندهای ولکانیزاسیون گوگرد مصرف می شوند شامل پلی ایزوپِرن (لاستیک طبیعی)، پلی بوتادی اِن، لاستیک استایرن – بوتادین (SBR) و تمام آن هایی که دارای گروه های اشباع نشده هستند، می باشند. در این میان، پلیمرهایی که برای تولید تایرها به کار می روند از اهمیت بیشتری برخوردار هستند. البته پلیمرهای دیگری نظیر لاستیک نیتریل، بوتیل و EPDM نیز در ولکانیزاسیون گوگرد به کار می روند

 

استراکتول ها:پلیمری مایع و قابل حل در آب است و بی بو و غیر سمی بوده و با آب به راحتی شسته می شود از نظر شیمیایی و حرارتی پایدار بوده و مدت زمان ماندگاری آن روی قالب مناسب می باشد قطعات قالب گیری شده توسط این نوع واکس می توانند بطور مستقیم بدون نیاز به شستشو وارد مراحل بعدی نظیر رنگ کاری ،چسب کاری و.. باشند.استراکتول ها افزودنی فرآوری برای کاربرد در تمام کامپاندهای الاستومر ها از جمله EPDM ،CR  – بهبود جریان کامپاند لاستیک در قلب تزریقی تحت فشار پرس و هم چنین برای کامپاند با پخت پراکسایدی هم استفاده میگردد و پراکندگی و یکنواختی را در کامپاند بهبود می بخشد.

 برخی از استراکتول هایی که در صنعت لاستیک بیشتر مورد استفاده هستند عبارتند از:

  • 40ms: ۴۰ MS این عامل homogenizing به طور خاص با آن مخلوط‌های الاستومر که تمایل دارند در شروع چرخه اختلاط خرد شوند، موثر است. این روش برای بهبود همگنی of قطبش مختلف و ویسکوزیته استفاده می‌شود

40ms: This homogenizing agent is particularly effective with those elastomer blends that tend to crumble at the beginning of the mixing cycle. It is used to improve the homogeneity of elastomers of different polarity and viscosity

  • Wb16: یک کمک فرآیند آزاد روی روی به منظور کاهش ویسکوزیته و بهبود تولید قالب در انواع گسترده‌ای از سیستم‌های پلیمر طراحی شده‌است. این اثر یک اثر فعال نسبت به میزان درمان ترکیبات حاوی گوگرد دارد.

Wb16: A zinc-free process aid designed to reduce viscosity and improve mold release in a wide variety of polymer systems; it improves mold release, especially when complicated mold designs are involved. It has a slight activating effect on the cure rate of sulfur-containing compounds.

  • Wb222: ترکیبی از وزن مولکولی بالا, استره‌ای اسید چرب آلیفاتیک و فراورده‌های تراکمی. این مواد غذایی فاقد روی هستند و برای بهبود فراوری با کاهش خواص پخت طراحی شده‌اند.

Wb222: A blend of high molecular weight, aliphatic fatty acid esters and condensation products. These processing aids are zinc – free and are designed to improve processing with no reduction in cured properties.

  • Wb42: یک ترکیب بدون روی از مشتقات اسیده‌ای چرب که به اندازه روغن‌کاری خارجی در گستره وسیعی از الاستومرها عمل می‌کند، منجر به جریان بهبود جریان، پر کردن قالب، آزاد سازی قالب و فرآیند اکستروژن می‌شود. در درمان آب‌اکسیژنه تاثیری ندارد.

Wb42: A zinc – free blend of fatty acid derivatives that provides internal as well as external lubrication in a wide range of elastomers, resulting in improved flow, cavity fill, mold release and extrusion. It does not affect peroxide cures.

  • A86: این مواد به عنوان ترکیبی از افزودنی و افزودنی به کار می‌روند و هم در لاستیک طبیعی و هم مصنوعی موثر هستند. A80 و A82 به دلیل غلظت بالای این ماده پراکنش در لاستیک به آسانی پراکنده می‌شود. A86حاوی ماده فعال‌تری است و می‌تواند در دوزهای پایین‌تر به کار رود.

A86: These are used as a combination peptizing and processing additive and are effective in both natural and synthetic rubber. A80 and A 82 are easily dispersed in rubber due to their high concentration of dispersing agent. A86 contains more active substance and can therefore be used at lower dosages

 

  • چسب کموزیل:بهترین سیستم جهت اتصال انواع مختلف الاستومرها (لاستیک طبیعی،SBR،PBR) به فلزات (اهن،فولاد،آلومینیوم)و یا محدوده زیادی از پلاستیک ها و هم چنین به شیشه و منسوجات مورد استفاده قرار میگیرد می توان از آنها به تنهایی استفاده نمود اما عموما به همراه یک پرایمر مناسب استفاده میشود که مقاومت میطی محصول نهایی را به طور چشمگیری افزایش میدهد

چسب کموزیل دو بخشی می باشد که عبارتند از چسب با کد 222 که یک عامل اتصال مناسب برای اتصال دامنه وسیعی از الاستومرها به پلاستیک ها وفلزات است و میتواند به تنهایی نیز استفاده شود و بخش پرایمر با کد 211 که یک پرایمر چند منظوره است که در اتصال فلز به لاستیک عموما وظیفه اتصال فلز به چسب بعدی را به عهده دادر و اولین حلقه زنجیره چسب فلز به لاستیک محسوب می شود.